Ako želite da sačuvate porodičnu tradiciju Vaših predaka, ili Vašim potomcima ostavite u zaveštanje svoje lično obeležje, tradiciju koja počinje sa Vama, u tome Vam može pomoći savremena grafička komunikacija i primenjena grafika, u stilu tradicije vizuelnog simboličkog izražavanja. Ukratko rečeno – to je grb. Možda i Vi možete imati svoj grb, kao i Vaš grad, ukoliko ga već od davnina nema. Grb je kao pojam deo i naše tradicije i identiteta, deo naše potisnute tradicije, ali tradicije kojoj se sada možemo slobodno vratiti. A lični, porodični grb, kao i grb Vašeg grada, je nešto što je samo Vaše, odraz Vašeg identiteta, Vaše ličnosti, Vašeg uspeha ili uspeha Vaših bližih i daljih predaka. Likovni prikaz koji odslikava Vas, i po čemu bi Vas drugi prepoznavali.
Da li ste znali da ne morate biti plemićkog porekla da biste imali pravo na svoj grb? Ali, nešto ipak morate ispunjavati, a to je predmet razgovora od obostranog interesa.
Da li ste znali da ne morate biti plemićkog porekla, da biste imali pravo na svoj grb?
Nasuprot ustaljenom verovanju da grb mogu posedovati samo osobe plemićkog porekla i kraljevske krvi, želimo da vas obradujemo jer pravo na posedovanje i upotrbu grba imaju svi. Kao građanin možete posedovati svoj vlastiti grb, koristeći ga za života i ostaviti ga u nasledstvo svojim potomcima, kada za to dođe trenutak.
GRB je kao pojam deo i naše tradicije, kulture i identiteta. Vaš lični ili porodični grb, kao i grb vašeg grada, opštine ili države je nešto što je samo vaše, odraz vašeg identiteta, vaše ličnosti, vašeg uspeha ili uspeha vaših bližih i daljih predaka. GRB je likovni prikaz koji odslikava vas i ono po čemu bi vas drugi prepoznavali.
Grbovi su tradicija svih evropskih naroda, naročito zapadne Evrope, gde su i nastali (XII vek) kao i Vizantije i naših krajeva (XIV vek). Prvobitna namena grba bila je raspoznavanje vitezova i ratnika – učesnika u turnirima, kada su glava, lice i telo bili potpuno pokriveni oklopom. Ubrzo su grbovi počeli da predstavljaju likovno-simboličke identifikacije feudalnih porodica i pojedinaca (na štitu, oružju, odeći i sl.). Pun zamah u smislu upotrebe, grbovi doživljavaju tokom Krstaških pohoda i ratova.
GRB se sastoji od ŠTITA na kome je grbovna slika, KACIGE (šlema), OVOJNICE, ČELENKE, PLAŠTA (pokrovca), MOTOA, i drugih obeležja. U sastav grba mogu da uđu i odlikovanja (ranije znakovi viteških redova), koji se najčešće prikazuju oko štita. Štit je jedini obavezni deo grba, dok pratećih elemenata može, a i ne mora biti. Grbovna kompozicija sastoji se od geometrijskih oblika, stilizovanih životinja, mitskih bića, biljaka i velikog broja drugih elemenata, a odnos boja i figura na grbu određeni su nizom strogih i striktnih pravila i heraldičkih zakonitosti. Današnja grbovna ornamentika i simboli ponekad sadrže odraz našeg vremena, ali uglavnom čuvaju duh tradicije.
Neka porodična tradicija POČNE OD VAS!
Mi Vam možemo pomoći oko izrade vašeg ličnog i porodičnog obeležja.
Naša Evropska Asocijacija Porodičnog Preduzetništva
(European Family Business Association),
Odsek za plemićke, lične i porodične grbove i korporativne simbole,
kao i naš tim heraldičara i heraldičkih umetnika će vam osmisliti i izraditi originalno rešenje vašeg grba uz stalne konsultacije sa vama. Naša Asocijacija izdaje i Grbovne Povelje kao dokument i potvrdu vlasništva nad grbom i njegovom autentičnošću. U Povelji se nalaze podaci o grbonoscu (armigeru) i detaljan heraldički opis grba (Blazon grba) i svih elemenata na njemu. Povelja se piše posebnim heraldičkim rečnikom i zavodi u GRBOVNIKU (Registru) naše EFBA Asocijacije.
Kontaktirajte nas na mejl: thetravelux@gmail.com ili nas pozovite na + 381 64 14 71 542
Više informacija i galeriju radova možete pogledati i na našem sajtu http://expertnet.biz/heraldika/